čtvrtek 2. června 2011

Čínsko-vietnamské vztahy à la Huy

Pan učitel Huy nám ve středu odpoledne skutečně dává zabrat. Minule to byla diskuze o rovnoprávnosti žen, tentokrát jsme si vyslechly přednášku o vietnamsko-čínských vztazích posledních 50 let. V minulých dnech totiž došlo k incidentu mezi vietnamskými a čínskýmu loděmi v Jihočínském moři, kde se nachází startegické a sporné Spratleyho a Paracelské ostrovy. Ty skrývají podle všeho značné zásoby ropy a mimo jiné si je nárokuje jak Čína tak Vietnam (viz mapka). Pana učitele události minulých dnů očividně rozrušily a tudíž se rozhodl obvyklý výklad o slovních druzích odložit na jindy.Takže jak to tedy s těmi moderními vietnamsko-čínskými vztahy milé děti vlastně je?

Historická data ve výkladu pana učitele seděla, pak ale došlo na to, co jsou ti Číňani vůbec zač a jaké že to mají plány. Ve zkratce jsme se dozvěděly toto:

Číňané jsou ti nejprohnanější a nejodpornější lidé na světě. Vyplývá to z celé jejich kultury a historie. V Číně je totiž stále vlivný konfucianismus. Konfucianismus je jak známo reakční a brání rozvoji ekonomiky. Navíc jsou Číňané přesvědčeni, že Čína je říší středu, tedy středobodem celého vesmíru, a oni že jsou nejlepším národem, něco jako nadlidé, že mají právo vládnout světu a že všichni ostatní jsou barbaři. Čínská vláda se neustále snaží všemožně škodit Vietnamu. Mimo to, že se snaží získat Spratleyho a Paracelské ostrovy (odvěkou to součást Vietnamu), navíc Čína sabotuje vietnamskou ekonomiku. Čínští špióni třeba onehdá v horských oblastech mezi lidmi rozhlásili, že za astronomické částky vykupují buvolí kopyta. Nebozí chudí rolníci tedy s vidinou tučných zisků pozabíjeli své buvolky (bez nichž nemohou orat) a chtěli kopyta prodat, ale čínští špioni se jim vysmáli, protože kdo to kdy slyšel, vykupovat buvolí kopyta! V Číně také byla po určitou dobu vysoká poptávka po vietnamských melounech. Všichni rolníci ve středním Vietnamu tedy začali pěstovat melouny. Ale když melouny uzrály, prohnaní Číňané už melouny nechtěli a mnoho lidí přišlo na mizinu. Všechno je to práce čínských špionů, kterými je Vietnam prolezlý. Jejich přisluhovači jsou dokonce ve vládě! Pan učitel osobně učil několik skupin čínských studentů. Někteří na školu kašlali, někteří byli průměrní, ale pak tam byli podezřele nadprůměrní studenti, kteří toho věděli podezřele mnoho o věcech, o kterých studenti nemají co vědět. To byli jistě špióni případně budoucí špióni. A teď si chtějí přivlastnit Trường Sa a Hòang Sa (Spratelyho a Paracelské ostrovy)! Ta stará bába Jiang Yu (mluvčí čínského ministerstva zahraničí) tvrdí, že vietnamské lodě zaútočily na lodě čínské a snaží se Vietnam očernit před světovou veřejností!!!

To už byl pan učitel ve varu a v očích mu svítily fanatické ohníčky. Trochu se uklidnil, když nám vyložil, jak jsou ti Číňané hloupí, že na vojenských přehlídkách celému světu ukazují všechny své nejmodernější zbraně, kdežto Vietnam má TAJNÉ zbraně. Stejně tak všichni vědí, že čínská armáda má 2 miliony vojáků, ale počet vietnamských vojáků je státní tajemmnství.

No zas jsme jednou nevěřily svým uším. Po celou dobu výkladu jsem se snažila tvářit normálně, zdvořile přikyvovat a ukliňovat Martu, která vypadala, že panu učiteli každou chvíli skočí po krku. Začínám mít podezření, že nás vyučuje agent z útvaru A25, tedy vietnamské kulturní policie, čemuž nasvědčují různé drobné indicie (vysoký stupeň politické uvědomělosti, neustálé opěvování A25 a KGB, fakt, že pan učitel studoval v Rusku, tajnůstkářství ohledně toho, kdo je jeho zaměstnavatel apod.).

2 komentáře:

Bobulix řekl(a)...

Koukám, že tam máte príma osvětu o světu. Kdo se může pochlubit, že ho školil vietnamskej agent.
Jen tak dál.
Čtu.

Anonymní řekl(a)...

Nejlepší je to s těma kopytama...